Kaplica w domu Sióstr Doroteuszek w Pontevedra - miejsce objawień w 1925r.

 

10 grudnia 1925 rok - Pontevedra.

Rok 2020 - 95. rocznica objawień Matki Bożej i Dzieciątka Jezus w Pontevedra dotyczących Pierwszych Sobót Miesiąca.

 

Tekst wielkiej obietnicy Niepokalanego Serca Maryi danej w Pontevedra (Hiszpania).

Nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi na podstawie Wspomnień Siostry Łucji
tekst zatwierdzony przez Biskupa Leirii
Fatima, grudzień 2002

czytaj...

 

Objawienie pierwszych sobót

Rozmowa z ks. dr. Krzysztofem Czaplą SAC dyrektorem Sekretariatu Fatimskiego na Krzeptówakch w Zakopanem.

Nasz Dziennik 9 grudnia 2020.

 

Jutro przypada 95. rocznica objawienia przez Maryję i Jezusa szczegółów dotyczących nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca. Księże, jak ważne jest przywoływanie tego wydarzenia?

Pochylamy się nad treścią objawienia, które miało miejsce w Pontevedra. Maryja już w Fatimie w 1917 roku zapowiedziała, że Bóg pragnie ustanowienia w świecie nabożeństwa do Jej Niepokalanego Serca. Jednocześnie powiedziała, że przyjdzie jeszcze raz, aby podać szczegóły dotyczące tego nabożeństwa. Ta zapowiedź wypełniona została właśnie 10 grudnia 1925 roku.  Łucja, widząca z Fatimy, była wówczas postulantką Zgromadzenia Sióstr św. Doroty, przebywała w klasztorze w hiszpańskiej miejscowości Pontevedra. Tu Maryja przekazała jej wiadomość mającą wpływ na losy całego świata. Wytłumaczyła, w jaki sposób powinno być odprawiane nabożeństwo wynagradzające Jej Niepokalanemu Sercu. To wtedy, Maryja podała warunki tego nabożeństwa: spowiedź, Komunia święta, odmówienie części różańca świętego, piętnastominutowe rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi. To był dzień, w którym Łucja, a przez nią później cały świat poznał prośbę Pana Boga dotyczącą wynagradzania Niepokalanemu Sercu Maryi w pierwsze soboty miesiąca.

 

Maryja ukazała się tego dnia z Dzieciątkiem, które prosiło o pocieszenie Serca Matki. Później Jezus w 1930 r. wyjaśnił, dlaczego mamy podejmować zadośćuczynienie w kolejnych pięć pierwszych sobót miesiąca.

Pan Jezus powiedział do Łucji, że ludzie grzechami, jak kolcami, ranią Niepokalane Serce Maryi. Jezus wskazał na najcięższe z nich, są to: obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu; obelgi przeciw Jej Dziewictwu; obelgi przeciw Jej Bożemu Macierzyństwu; obelgi, przez które usiłuje się wpoić w serca dzieci obojętność, wzgardę, a nawet nienawiść wobec nieskalanej Matki; bluźnierstwa, które znieważają Maryję w Jej świętych wizerunkach. Aby zadośćuczynić za każde z nich, nabożeństwo trwa przez pięć kolejnych pierwszych sobót miesiąca. Pan Bóg prosi o wynagradzanie za grzechy, z podjęciem tego nabożeństwa wiąże konkretne obietnice. Jeśli wypełnimy Boże wezwanie dokona się nawrócenie Rosji, nastanie czas pokoju, zostanie pokonane wszelkie zło, triumf Niepokalanego Serca Maryi.

 

Wczoraj obchodziliśmy uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W jaki sposób łączy się ona z orędziem fatimskim?

Jezus, jako pierwszą zniewagę raniącą Serce Maryi wymienia właśnie obelgi przeciw Niepokalanemu Poczęciu. Zatem uroczystość Niepokalanego Poczęcia oraz kolejna rocznica objawienia z Pontevedra są dla nas przynagleniem, abyśmy sięgali po lekarstwo dla ratunku osobistego, naszych rodzin, narodu i świata. To lekarstwo daje nam sam Bóg, w postaci praktyki nabożeństwa pierwszych pięciu sobót miesiąca. Dogmat o Niepokalanym Poczęciu przypomina fundamentalną prawdę, o tym, kim jest Maryja. Jako jedyna z pośród wszystkich ludzi na świecie, urodziła się bez grzechu pierworodnego. Zatem nie została skażona grzechem popełnionym przez Adama i Ewę, z którym rodzimy się wszyscy, i który powoduje pozbawienie pierwotnej świętości człowieka stworzonego na obraz Pana Boga. Bóg wybrał Maryję na Matkę swojego Syna i nie mogła być Ona skażona jakimkolwiek grzechem. To pokazuje wielkość i wybranie Maryi. Niepokalane Poczęcie zwraca też naszą uwagę na to, czym jest grzech, i jakie są jego konsekwencje, których nie można bagatelizować. Grzech to realna zapora dla Bożej łaski. Obelgi przeciw Niepokalanemu Sercu Maryi, podważanie Jej nieskazitelności, Jezus wskazuje, jako pierwsze z tych, za które przede wszystkim mamy zadośćuczynić.

 

W uroczystość Niepokalanego Poczęcia powstało Radia Maryja, które szerzy w Polsce i na świecie przesłanie Fatimy.

Radio Maryja głosi Ewangelię, naukę Kościoła. Pełni swoją misję pod opieką Matki Bożej, swojej Matki i Patronki. Narodziło się dwadzieścia dziewięć lat temu właśnie 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny.  Dzięki Radiu Maryja nabożeństwo pierwszych pięciu sobót miesiąca poznawane jest w Polsce i na świecie. Centralne uroczystości kolejnych rocznic powstania Radia przeżywane są, co roku w pierwsze soboty grudnia. Siostra Łucja mówi: pierwsza sobota to najpiękniejszy dzień, wyznaczony przez Maryję na spotkanie z Nią. Zatem pierwsze soboty, to najważniejsze dni dla tych, którzy kochają Maryję. Rodzina Radia Maryja gromadzi się na dziękczynieniu, dziękując Maryi nie słowami, ale wypełniając Jej prośbę. Ci, którzy kochają Maryję pragną pocieszać Jej Niepokalane Serce nie słowami, ale czynami. Rodzina Radia Maryja zrodziła się w dzień Niepokalanego Poczęcia, głosi tą prawdę i wynagradza bluźnierstwa wobec niej, tym samym pociesza Serce Maryi, upraszając ratunek dla świata.

Dziękuję za rozmowę

Małgorzata Bochenek